МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА

Radio G

Gostivar

Ковид статистика: Во Македонија има 947, а во Гостивар нови 21 инфициран

Објавено на: 11.03.2021 во 16:54

Скопје, 11 март 2021 Според последните информации од Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.450 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 453, Прилеп – 65, Велес – 56, Неготино – 44, Кавадарци – 41, Штип – 30, Тетово – 29, Куманово – 26, Струмица – 22, Гостивар и Битола – по 21, Охрид – 19, Гевгелија – 18, Кочани – 17, Струга – 12, Крива Паланка и Крушево – по 9, Ресен – 7, Берово и Кратово – по 6, Делчево и Демир Капија – по 5, Дебар, Радовиш и Богданци – по 4, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево – по 2.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 110.209, бројката на оздравени пациенти е 96.570, на починати е 3.265, а бројот на активни случаи изнесува 10.374.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 453, активни 5017

Прилеп 65, активни 757

Куманово 26, активни 393

Тетово 29, активни 316

Гостивар 21, активни 244

Штип 30, активни 154

Кавадарци 41, активни 572

Велес 56, активни 285

Битола 21, активни 255

Охрид 19, активни 436

Струмица 22, активни 202

Струга 12, активни 162

Кочани 17, активни 130

Кичево 2, активни 47

Неготино 44, активни 367

Гевгелија 18, активни 299

Свети Николе 2, активни 32

Крива Паланка 9, активни 129

Ресен 7, активни 73

Дебар 4, активни 17

Радовиш 4, активни 28

Делчево 5, активни 48

Берово 6, активни 45

Пробиштип 2, активни 34

Виница 2, активни 24

Валандово 2, активни 27

Крушево 9, активни 98

Богданци 4, активни 66

Кратово 6, активни 24

Демир Хисар 2, активни 36

Демир Капија 5, активни 38

Македонски Брод, активни 7

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево 2, активни 6

Дојран, активни 4