МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА

Radio G

Gostivar

Короната се враќа во Гостивар, два пациенти лежат во болница

Објавено на: 10.11.2021 во 09:54

Гостивар, 10 ноември 2021 Според податоците од Институтот за јавно здравје вчера од направени 3.317 тестирање, регистрирани се 677 нови случаи на КОВИД-19,13 лица починале, а 517 пациенти оздравеле. Од почетокот на месецов бројката на новозаболени од КОВИД 19 достигна дваесет.

Од новорегистрираните случаи најмногу има во Скопје – 279, во Битола – 86, Прилеп – 34, Куманово – 30, Кавадарци – 28, Велес – 25, Кочани – 22, Делчево – 21, Тетово – 18, Гевгелија – 13, Крива Паланка и Радовиш – по 12, Ресен и Берово – по 10, Демир Хисар – 9, Кичево и Неготино – по 8.

Во Гостивар и Кратово има по 7, Штип – 6, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 5, Охрид, Валандово,Богданци и Крушево – по 3, Струга и Македонска Каменица – по 2 и Струмица – 1.

Од вкупниот број на 517 оздравени пациенти, во Гостивар има еден, а нема регистрирано починати лица.

Изминатата недела беа регистрирани 18 нови случаи, а два се згрижено болнички. Во моментов активни се 39. Од почетокот на пандемијата во гостиварско имало 8029 позитивни на Ковид19